Om Utmana Backen

Om utmana Backen

Strutsabacken är backe som på vintern används som alpinbacke och på sommaren som bland annat backe för downhill-åkare i mountainbike. Backen utgör en central del i trail-loppet John Bauer Trail Run. På såväl 10 km som 18 km sträckorna springer man uppför liftrännan i backen under loppets absoluta slutdel. Separata tider tas i backen och bästa man respektive kvinna på varje sträcka får det åtråvärda Bergatrollet i pris. 
 

Så här går det till

Du startar vid liftstugan i botten på backen. Där finns en beskrivning av banan (samma som nedan) vid startplatsen. Spring uppför backen i liftrännan. Längst upp tar man vänster (följ blå/vit markering) och vänder neråt norr om liften. Efter ett hundratal meter svänger man vänster och korsar backen och även liftrännan. Sedan fortsätter man backen ner på södra sidan om liften (EM-banan i mountainbike följs men åt motsatt håll). Svart/gul markeringar finns hela vägen. Väl nere rundar man liftstugan och har gjort ett varv  som  är ca 750 meter.

Varvet ska avverkas 8 gånger till fots och när detta är gjort så har du klarat utmaningen. Totalt har man alltså gjort ca 6 km när utmaningen är klar. 

Om du vill vara med i utlottningen så registrerar du att du gjort utmaningen, vilket datum, samt vilket resultat här. Bland de som registrerat resultat görs sedan en utlottning om minst 3 startplatser till höstens John Bauer Trail Run den 25 oktober 2025. Startplatserna lottas ut den 16 oktober. Resultaten måste vara registrerat senast den 15 oktober för att vara med i utlottningen. En lott per genomförd utmaning.

Vi har också infört ett strava-segment för ett varv i backen. Bästa tid den 15 oktober (enligt Strava-segmentet) kommer också vinna en plats i årets John Bauer Trail Run.

Man får alltså springa banan när man vill och hur många gånger man vill under året. Tid och registrering av tiden görs på egen hand.

Observera att det kan förekomma cyklister i backen så var försiktiga och ta hänsyn.